Úvod Zo života diecézy Vysielať signály nádeje

Vysielať signály nádeje

938
0
Krížová cesta - kalvária

Rámcovou udalosťou týchto týždňov pre nás kresťanov je príprava na veľkonočné sviatky, ale ako pre občanov boli pre nás dôležité aj prezidentské voľby. V čase, keď ideme do tlače s týmto číslom časopisu, nevieme, ako dopadlo druhé kolo. Odhliadnuc od toho, ponúkame niekoľko dlhších a kratších signálov smerujúcich najmä dovnútra cirkvi v našej domovine.

Vyvážená ponuka
Poznáme pravidlo: každá akcia vyvolá reakciu. Nárast krajného liberalizmu (ľavicového charakteru) na Slovensku je prirodzene sprevádzaný dopytom po konzervatívnych trendoch, ale aj nárastom ultrapravicových tendencií – netreba to ani preceňovať, ani podceňovať, ale múdro zareagovať. Nie zosmiešňovaním, to ľudí iba podráždi, ale alternatívnou vyváženou ponukou, lebo mediálna masáž onedlho vyprchá a moralizovaním hľadajúcich/nestálych (ktorých je na Slovensku väčšina) odradíme buď natrvalo, alebo sa sami odsúdime do militantnej opozície.
Deformácií okolo seba pozorujeme viac než dosť – aj deformácií pravdy, veď: „čo je pravda?“ Respektíve: „čo ťa do mojej pravdy?“ Alebo: „Ak nesúhlasíš s mojou pravdou, si istotne nepriateľ.“ A rešpekt pred univerzálnou pravdou – tak to je v mnohých témach skoro až nerealizovateľné, lebo objaviť pravdu v spleti filozofujúcich a politologických úvah, zjednodušujúcich návodov na praktické riešenia konkrétnych prípadov a zavádzajúcich, resp. úplne nepodstatných informácií vyžaduje niekedy až nadľudský výkon.
Problémom zostáva aj slovo a príklad autority a naše odhodlanie či nemožnosť (kvôli slobode svedomia) sa s ním (ne)stotožniť.
Cirkev na Slovensku by mala vo svojej komunikácii deklarovať jasný akcent aj na témy ohľadom sociálnej spravodlivosti, nespájať sa s mocnými, komunikovať so všetkými, nielen s niektorými. Všetci potrebujú počuť dobrú novinu o novom živote – nielen privilegovaní alebo tí, ktorí sa budú raz na niečo hodiť alebo sa bude dať cez nich niečo presadiť… Nesmieme zabúdať na slabých, marginalizovaných a chudobných, ktorí majú pred Bohom svoje miesto, i keď v očiach ľudí to bude stratený čas.

Výzvy do budúcnosti
Udalosti uplynulých týždňov pred nás všetkých členov cirkvi stavajú výzvy, na ktoré by sme mali jasne zareagovať (čo by mali robiť iní sa formuluje vždy ľahšie…).

Dokončenie v tlačenej verzii (dostupná v každom kostole Žilinskej diecézy alebo v redakcii: Jána Kalinčiaka 1, Žilina).

Text: ZDENO PUPÍK

- - Inzercia - -
Dve percentá z dane pre časopis

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu