Úvod Slovensko Dokumentárny film Ako to dokázali na RTVS

Dokumentárny film Ako to dokázali na RTVS

1293
0

Silné príbehy zo života najstarších obyvateľov Štiavnika a Hvozdnice o tom, ako sa dokázali vysporiadať s ťažkými, pre súčasných ľudí zväčša nepredstaviteľnými životnými situáciami prináša dokumentárny film Ako to dokázali tvorcov Juraja Jakubíka a Mateja Slávika. Svoje miesto si našiel aj v programe RTVS. Môžete ho vidieť v sobotu 4.8. 2018 11:25 na DVOJKE (repríza piatok 10.8. 2018 o 15:00).

Etnológ Juraj Jakubík mal už od detstva vzťah k ľudovému umeniu a kultúre, ktorú zdedil po otcovi a starom otcovi. Je primášom ľudovej hudby Javorníček. Námet na film nosil v hlave už od čias vysokej školy. Matej Slávik mal na starosti kameru, strih, úpravy a technické záležitosti.

Už od detstva sa účinkujúci museli učiť práci na gazdovstve a niektorí z nich prevziať pri odchode svojich rodičov za prácou plnú zodpovednosť za chod domácnosti a celého hospodárstva. Ich životy boli poznačené biedou, Prvou a Druhou svetovou vojnou, komunizmom, no zároveň i radosťou, ktorú čerpali zo spoločnej práce, spevu, zábavy a silnej viery. Juraj Jakubík dopĺňa: „Film hovorí o silných príbehoch z 1. polovice 20. storočia, no môže byť inšpiráciou a povzbudením aj pre dnešného človeka. Často máme pocit, že to, čo prežívame, je nad naše sily. Tieto výpovede nám môžu pomôcť uvedomiť si, že sú ľudia, ktorí prežívali omnoho ťažšie životné situácie a napriek tomu sa nevzdávali. “

- - Inzercia - -
Nové číslo diecézneho mesačníka