Úvod Pôst v kontexte pominuteľnosti života

    Pôst v kontexte pominuteľnosti života

    1224
    0

    „Obráťte sa ku mne celým svojim srdcom, pôstom, plačom a nárekom; srdcia si roztrhnite,  nie šaty, a obráťte sa k Pánovi, svojmu Bohu. Veď on je dobrotivý a milosrdný… “   (Joel 2, 12- 13). Na spasiteľný význam pôstu poukazujú viaceré starozákonné udalosti. Vieme, že na výzvu proroka Jonáša obyvatelia Ninive na čele s kráľom konali pokánie formou pôstu a sypania si popola na hlavu. Rovnako je známa udalosť s kráľovnou Ester. Tá, keď sa dozvedela, že jej národu hrozí úplná likvidácia, čo zamýšľal kráľov minister Amman – odložila kráľovský odev a obliekla si kajúce rúcho z vrecoviny, postrapatené vlasy si posypala popolom, prestala prijímať potravu a úpenlivo sa modlila za záchranu svojho národa. Známy je aj kajúci pôst kráľa Dávida, keď si uvedomil, že spáchal hriech. Veľmi tým urazil Boha, ktorý mu všetko dal. Známy je pôst Jána Krstiteľa či asketický život sekty nazarénov, žijúcich na brehu Mŕtveho mora, zdôrazňuje Jozef Michalov.

    V Starom zákone sa na mnohých miestach spomína, ako sa Izraeliti zahaľovali do vrecoviny a sypali si na hlavu popol na znak pokánia a poníženia sa pred Bohom. Bol to vonkajší znak vyjadrujúci vnútorný postoj ľudského srdca. Boh má záľubu v poníženom srdci, ktoré je otvorené prijať jeho vôľu a plán s človekom. Starozákonný človek si uvedomoval, že bol stvorený zo zeme a do nej sa znova vráti. Teda jeho život je pominuteľný a je potrebné naplniť ho službou Bohu.

    Jeden príbeh hovorí o pustovníkovi, ktorý žil v samote. Raz prišli za ním ľudia a pýtali sa ho: „Aký zmysel vidíš vo svojom živote v tichu a samote?“ Mních chcel práve na kláštornom dvore nabrať vedro vody v studni. Povedal návštevníkom: „Pozrite do studne, čo tam vidíte?“ Pozerali sa do hĺbky: „Nič nevidíme.“

    Po chvíli žiadal mních od návštevníkov ešte raz, aby sa pozreli do studne. Keď sa ľudia nahli cez okraj studne, pýtal sa ich: „Čo vidíte teraz?“ Odpovedali: „Teraz vidíme seba.“ Tu povedal mních: „Keď som predtým naberal vodu, bola voda nepokojná. Teraz je v pokoji. To je skúsenosť ticha: Človek vidí seba samého. A keď človek sám so sebou získal pokoj, vidí aj svet – aj Boha celkom inými očami.

    Patrik Sojčák, správca farnosti Lednica

    FOTO Milan Kosec

    - - Inzercia - -
    Nové číslo diecézneho mesačníka

    ZANECHAŤ ODPOVEĎ

    Zadajte svoj komentár!
    Zadajte svoje meno tu