Úvod Témy na rok 2020

  Témy na rok 2020

  1236
  0
  šéfredaktor časopisu
  Šéfredaktor časopisu Naša Žilinská diecéza

  Sociálna spravodlivosť je globálna téma, ktorej dôsledky na vlastnej koži pociťujú obyvatelia v každej krajine a žijú ňou aj predstavitelia cirkvi v Amerike, Austrálii (hovorí o tom Miroslav Kulich v rozhovore na s. 20), Svätý Otec sa často na túto tému vyjadruje. Sociálna (ne)spravodlivosť je téma, ktorá nás irituje aj na Slovensku – ale ako ju chceme konkrétne riešiť? Za ostatné roky sa toho v nás naakumulovalo dosť, miestami naša spoločnosť pripomína tlakový hrniec, ktorý musí vypustiť paru, lebo inak príde k „nehode“.

  Ako kresťania chceme a musíme žiť pre pravdu, aj keď je to nepríjemné a prináša to niekedy konflikty. Rovnako tak chceme byť zmierovateľmi a šíriteľmi pokoja v džungli scestných ideológií, egoistických záujmov a rafinovaných manipulácií. Ako kresťania chceme stáť na strane človeka, jeho skutočných práv, ale rovnako aj na strane evanjelia a Božej spravodlivosti. Ako kresťania sa znova a znova usilujeme o syntézu ľudského a evanjeliového, aby sa stala smerodajným vkladom v tvorbe aktuálnej kultúry. Nemôžeme rezignovať na túto ambíciu a riešiť len priebežné problémiky zabúdajúc na mozaiku celej spoločnosti. Inak nás pohltí túžba po ziskuchtivosti rýchleho úspechu a triumfalizmu – víťaziť za každú cenu. Ale čo je vlastne víťazstvom? Kde je to žité evanjelium? V čom sa naozaj rukolapne prejavuje?

  Verím v zmysluplnosť diskusie, že nie je len dymovou clonou na presadzovanie si svojich plánov a ideí, ale priestorom na počúvanie, verifikovanie názorov, ale aj potenciálne presmerovanie – ak zistíme vlastnú chybu. Ak sa diskusia stane priestorom nekontrolovanej konfrontácie spojenej so zosmiešňovaním, na niekoho to azda zaberie, ale inteligentných ľudí nezaujímajú bulvárne odhalenia a pikantérie, v čom sú druhí slabí, ale najmä riešenia – čo ponúkame ako kresťania pre spoločné dobro.

  Preto ponúkneme raz za mesiac diskusiu s odborníkmi na vážne témy z rozhrania medzi Cirkvou a súčasnou spoločnosťou o ľudských právach, spravodlivosti, práci, ekonomike – lebo v tom „nemáme hokej“.
  Teším sa na rok 2020, na spoločenské, športové a kultúrne udalosti, na EXPO v Dubaji, ale najmä na to, že sa s celou svojou ľudskou skúsenosťou priblížim k Jeho Srdcu.

  TEXT: ZDENO PUPÍK

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu