Úvod Editoriál Obnovujme sa

Obnovujme sa

1397
0
šéfredaktor časopisu
Šéfredaktor časopisu Naša Žilinská diecéza

Naša Žilinská diecéza začína s obnovou svojej katedrály. Je to symbolický krok. Obnova „kostola na schodoch“, symbolu celého mesta a regiónu, odkazuje na obnovu vnútrocirkevnú, ale aj spoločenskú. Ako opravujeme zovšednenú historickú budovu poznačenú zásahmi storočí, tak obnovujme aj svoj život, život našej rodiny, regiónu. Nie je to rýchly, ani lacný špás. Ale nepodliehajme nátlaku instantnosti, nechcime všetko hneď, majme trpezlivosť. So sebou, so svojimi najbližšími aj s tými, ktorých sme si sami slobodne zvolili, aby dostali čas preukázať svoje skutočné úmysly a kvality. Nenechajme sa otráviť spochybňovaním alebo zaváhaniami.

Všetko časom zovšednie, zapráši sa slabosťami, stratí glanc. Nepotrebujeme byť farizejsky zvonka nablýskaní, ale prijímať správne rozhodnutia, ktoré nás posunú ďalej – našu krajinu, mestá, spoločenstvá, diecézu, rodiny, nás ako osoby… Jednou z najväčších pliag súčasnosti je populizmus – povrchné riešenia, ktorými si kupujeme masy na krátky čas, ale z dlhodobého hľadiska sú škodlivé, sú stratou času. Takéto riešenia kontaminujú naše myslenie a strácame odvahu vidieť skutočnosti v dlhšom horizonte, túžime len po okamžitých efektoch a úspechoch.

Treba sa zastaviť a pozrieť sa dostatočne dopredu, čo sa týka katedrály aj krajiny. Aspoň na pár desiatok rokov, aby sme pomenovali ciele a rozhodli sa pre cesty, ktoré k nim povedú. Možno budeme načas aj mlčať, aby sme všetko spracovali a v tichu nechali zaznieť Božie slovo. Nie, nemali by sme byť skúpi na slová, ale viac ich vážiť. Viac premýšľať. A modliť sa. Až potom dávať vyjadrenia, až potom sa stretávať, vzdelávať sa a slúžiť. Len tak vykročíme do nového života. Nie do nového aktivizmu, ale do novej spoločnosti. Ak chceme vidieť architektúru nového sveta, čítajme si piatu kapitolu Evanjelia podľa Matúša – blahoslavenstvá a celú reč na vrchu. Naša Cirkev a naša krajina nepotrebujú len nových Kenov a nové Barbie, ale kresťanských európskych Slovákov a Slovenky, lekárov, inžinierov, robotníkov, mamy a otcov. Možno sa to všetko dostane k slovu až prostredníctvom nových generácií, ktoré opäť spoja osobné ciele a trvalé hodnoty a stanú sa nesmrteľnými. Je to v nás.

TEXT: ZDENO PUPÍK

- - Inzercia - -
Nové číslo diecézneho mesačníka