Úvod Zo života diecézy Poohliadnutie sa za 11. ročníkom Týždňa kresťanskej kultúry v Žiline

Poohliadnutie sa za 11. ročníkom Týždňa kresťanskej kultúry v Žiline

1282
0
All-focus

Aj počas osobitých epidemiologických podmienok sa uskutočnil 11. ročník ekumenického multižánrového festivalu Týždeň kresťanskej kultúry v Žiline. Organizátori Inštitút Communio a neformálne združenie Ekuza rozvíjali tému „Rešpektovať a prekračovať hranice“ prostredníctvom diskusií a svedectiev známych osobností , resp. výstavou obrazov – najmä v digitálnom priestore.

Prológ a epilóg

Prológom k Týždňu kresťanskej kultúry bola diskusia zo série „Nemáme v tom hokej“, kde hlavnou témou bola rodina. Moderátor Rádia Lumen Ivo Novák sa rozprával s Annou Verešovou a aktuálne dianie vo svete a Cirkvi glosovali so Zdenom Pupíkom. Diskusia z tejto séria tvorila aj epilóg festivalu. Tento raz s témou Cirkev a ekonomika, o ktorej hovorila Marcela Dobešová a spolu s Jánom Hrkútom komentovali aktuality spoločenského a cirkevného života.

Rozvíjanie hlavnej témy

K téme „Rešpektovať a prekračovať hranice“  sa prostredníctvom svedectva vyjadrila speváčka Simona Martausová odvolávajúc sa na rešpektovania svedomia: „Na základe svedomia sa rozhodujem pri hraniciach, či je to prípad, kedy je dobré hranice posunúť, alebo je to prípad, kedy je dobré si hranice držať a zastať – ak ide o vec, ktorá sa týka mojich hodnôt, viery alebo toho, ako žijem alebo sa snažím žiť… To sú prípady, kedy svoje hranice nechcem prekračovať , ani ich neprekročím. Prípady, keď ich prekračujem, sú vtedy, keď sa to týka mojich vlastných strachov,  zranení alebo obmedzení, ktoré mi bránia väčšej láske, väčšiemu prijatiu.“ Rešpektovanie a prekračovanie hraníc je dôležité aj v oblasti verejných vecí a spoločnosti. K tomu sa vyjadril minister financií a podpredseda vlády Eduard Heger: „Otázka rešpektovania alebo prekračovanie hraníc je v politike veľmi dôležitá. Dôležité je preto, lebo práve v dnešnej dobe ľudia očakávajú od politika, že bude dodržiavať morálku, že bude čestný a zodpovedný. Preto držať sa týchto hraníc je úplne kľúčové na to, aby sa vrátila dôvera v politikov a politiku, ktorá tu dlhé roky už nie je.“  

Principiálne sa k otázke postavil aj košický arcibiskup Cyril Vasiľ: „Kristus neprišiel robiť hranice. Svätý apoštol Pavol hovorí, že už niet Skýta, ani Gréka, ani Žida, ani pohana, ale sme všetci jedno v Kristovi. Istým spôsobom prelamovanie a mazanie hraníc je znakom napĺňania Kristovho posolstva, ktorý hovorí o Božích synoch a dcérach, o tom, že všetci môžeme nazývať Boha našim otcom, že sme jedno v Kristovi.“ Generálny biskup evanjelikov augsburského vyznania na Slovensku Ivan Eľko poukázal okrem iného aj na hranice medzi konfesiami: „Ekumenickým priateľom pre iných nikdy nebude ten, kto naplno nie je doma vo svojom vlastnom vyznaní, kto sa sám vnútorne nenaučil rešpektovať hranice svojej vlastnej konfesie. Iba ten, kto pochopil hranice svojej vlastnej konfesie, iba ten, kto pochopil, že tie hranice majú nejakú logiku, mali svoj zrod a vývoj, že aj dnes majú nejaký zmysel. Iba ten, kto ich naplno prijme, dokáže byť otvoreným ekumenickým priateľom a partnerom iným.“

Mozaika podujatí

Dlhodobou súčasťou festivalu je evanjelizačné verejné čítanie Biblie na jednej z najrušnejších ulíc krajského mesta. V tomto roku predstavitelia viacerých cirkví čítali Prvý list Korinťanom a okoloidúcim rozdali takmer 250 kusov Nového zákona.

V Diecéznom centre v Žiline bola otvorená do konca novembra výstava obrazov od maliara, grafika a ilustrátora Jozefa Vydrnáka pod názvom Pri studni.

Špeciálnym bonusom tohto ročníka bolo Stretnutie priateľov Inštitútu Communio, ktoré sa muselo kvôli zmene epidemiologických podmienok presúvať. Na bohoslužbe slova ďakovali Pánu Bohu za desať rokov činnosti a uvažovali nad identitou neziskovej organizácie. Inštitút počas slávnostnej ceremónie ocenil svojich spolupracovníkov. Okrem iných získali ocenenie  in memoriam Vendelín Javorka a Karel Iľja Dvořák, zo zahraničia ocenili sr. Teresu Barbaru Biłyk, CSSF z Poľska a don Giorgia Zucchelliho z Talianska.

Viaceré iné podujatia neboli zrealizované alebo len v oklieštenej forme kvôli nepriaznivým všeobecným alebo aktuálnym poveternostným podmienkam, ale aj tak ponúkli príležitosť zažiť spoločenstvo – tak ako na záverečnej svätej omši v polorozpadnutom a obnovujúcom sa kostolíku sv. Heleny v Stránskom, kde prítomným dal svoje novokňazské požehnanie salezián Marek Vaško.

Kríza dáva priestor kreativite

Riaditeľ ekumenického evanjelizačného festivalu Dušan Václav zhodnotil podujatia komplexnejšie: „Ročník 2020 bol pre Týždeň kresťanskej kultúry iný, podobne ako pre celú spoločnosť. Použijúc heslo tohto ročníka: Rešpektovať a prekračovať hranice – aj my sme museli prekročiť hranice spôsobov, ako sme zvykli podujatia organizovať a pružne reagovať na meniace sa podmienky. Napríklad niektoré rozhovory či názory sme pripravili v predstihu a ponúkli ich spracované vo virtuálnom priestore – na našom novom účte TKKZA na sieti youtube, čo umožňuje záujemcom sa k nim opakovane vracať a preniknúť do hĺbky tém. Veríme, že budúci rok bude situácia pokojnejšia a priestor pre kontaktné podujatia už nebude limitovaný. Napriek tomu oceňujeme aj tohtoročnú skúsenosť, pretože práve v kríze sa umocňujú možnosti kreativity a nadobúdame nové zručnosti využiteľné do budúcnosti.“

TEXT ZDENO PUPÍK, FOTO DUŠAN VÁCLAV

- - Inzercia - -
Nové číslo diecézneho mesačníka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu