Úvod Európa Prvá sieť moslimských a kresťanských škôl v arabských krajinách

Prvá sieť moslimských a kresťanských škôl v arabských krajinách

1555
0

FOTO MILAN KOSEC

Prvá sieť moslimských a kresťanských škôl v arabských krajinách začala svoje pôsobenie na stretnutí svojich zástupcov, ktoré sa konalo v Ammáne (Jordánsko) v dňoch 3.-6. mája.

Sieť tvorí 15 akademických inštitúcií z 9 arabských krajín vrátane Vysokej školy šaríe a islamských štúdií z Kataru, Právnickej fakulty Univerzity v Jordánsku, Dominikánskeho inštitútu východných štúdií v Káhire, Fakulty religionistiky na University of Notre Dame v Libanone, University of Zitouna v Tunise, islamskej Univerzity Yassin Abdullah bin v Mauritánii a Evanjelikálneho teologického seminára v Káhire.

Na stretnutí v Ammáne prijala sieť trojročný program stretnutí, ktorých cieľom je usmerňovať vývoj línie stanovenej v jordánskom hlavnom meste. Je to o podpore náboženského vzdelávania otvoreného kultúrnemu pluralizmu, citlivého k spoločnému dobru a občianskym právam. Náboženské univerzity hrajú kľúčovú úlohu oponovať manipuláciám v otázkach obsahov viery a riešiť sektársky konflikt v tejto časti sveta.

S iniciatívou zriadiť sieť vyšlo Medzinárodné centrum pre dialóg vo Viedni KACIID a Diyar Consortium. KACIID, ktorá bola založená v roku 2012, vládami  Saudskej Arábie, Španielska a Rakúska ako aj Svätou stolicou ako pozorovateľom-zakladateľom, sa zameriava popri vyznavačov Krista a islamu aj na budhistov, hinduistov a židov. Na druhej strane, Diyar Consortium je ekumenická organizácia, založená z iniciatívy luteránov v roku 1995 v Betleheme, ktorá sa zaoberá programami pomoci pre najchudobnejšie vrstvy palestínskeho ľudu.