Úvod Editoriál Rok kvalitných riešení

Rok kvalitných riešení

1689
0
šéfredaktor časopisu
Šéfredaktor časopisu Naša Žilinská diecéza

Tak rád by som napísal, že nebude ďalšia vlna epi­démie, tak rád by som napísal, že sa všetko skončí v priebehu pár týždňov, že zažijeme viac stability a veľa vecí sa vráti… Že do nového roka vstupujeme plní optimizmu a nádeje a všetko bude keď nie super, tak dobré alebo aspoň v „pohode“… Ale to nemôžem. Mám pochyb­nosti. Nebolo by fér ponúkať súkromné priania (alebo až ilúzie) ako scenár. A mnohé sektory sa ani nesmú vrátiť k tomu, čo tu bolo. Súčasná situácia predstavuje skôr (poslednú) príležitosť, ako mnohé transformovať a posunúť na úroveň hodnú vyspelého civilizovaného sveta – nielen čosi trošku pozmeniť, aby sa nepovedalo. Inak nastane krach. A s veľkých hukotom. V zdravotníctve, školstve, v dôchodkoch, ale aj vo vnútrocirkevných vzťahoch. 

Negatívnym príkladom môže byť rekonštrukcia želez­ničného uzla v Žiline. Bude to stáť obrovské peniaze. Prezentácia sama osebe pekná, ale pridaná hodnota pre 21. storočie veľmi malá. Väčšina toho, čo sa prezentuje ako vylepšenia v roku 2020, by bola pokrokom v roku 1950 alebo 1980, v súčasnosti je však nedostatočná. 

Volíme si najlacnejšie riešenia a čudujeme sa, že nena­predujeme. Tak je to v spoločnosti, a tak je to aj v Cirkvi. Každý špás niečo stojí a my nemôžeme chcieť veľa muziky za pár drobných. Malá krajina, malé mestá, malé vízie, krátkozraké riešenia. Čo nás má posúvať, čo nás má dví­hať? Vernosť evanjeliu sa musí prejaviť v kvalite. 

Slovensko je veľmi zanedbanou krajinou, financií málo a nedá sa všetko zveľadiť naraz. Ale ak už čosi robíme, tak to robme poriadne. Rok 2021 nám nastaví zrkadlo, ktoré nás vyzlečie z mnohých poprekrúcaných predstáv o spo­ločnosti aj Cirkvi. Obnaží našu biedu ducha. Koľko by sa toho pohlo v našej krajine, keby sme prijímali správne rozhodnutia potrebné pre rozvoj všetkých! Keby sme ne­videli len dve lavičky, len jedno sídlisko, svoju farnosť, ale celok, štát, diecézu, Cirkev, Európu a svet… 

Kresťania–katolíci, musíme stáť v prvých líniách. Od­borne, ľudsky, aj ukotvení, aj flexibilní. S dôverou v Božiu pomoc a ochranu. Toto bude Rok sv. Jozefa, toto nech je rok historických rozhodnutí a grandióznych (alebo aspoň dostatočne kvalitných) riešení.

- - Inzercia - -
Nové číslo diecézneho mesačníka

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu