Úvod Európa Situácia v Katalánsku pohľadom dobrovoľníkov SDM

Situácia v Katalánsku pohľadom dobrovoľníkov SDM

2001
0

TEXT DUŠAN VÁCLAV, FOTO SPANELSKO.TODE.CZ

Jeden z najbohatších regiónov v Španielsku so sedem a pol miliónmi obyvateľov a vlastným jazykom sa snaží o samostatnosť.

 

Na prvého októbra 2017 bolo katalánskou vládou vyhlásené referendum, ktoré centrála vláda v Madride odmieta a považuje ho za protiústavné. Situácia sa naďalej vyhrocuje. V stredu 20. septembra uskutočnili raziu, pri ktorej zhabali pripravené hlasovacie lístky a iné materiály. Konajú sa mnohé demonštrácie na podporu i proti samostatnosti. Mnohí politickí predstavitelia v Katalánsku však trvajú na svojom a referendum chcú uskutočniť.

 

Vyjadrenie futbalového veľkoklubu

Medzi Slovákmi je známy a veľmi obľúbený katalánsky futbalový veľkoklub FC Barcelona. Jeho predstavitelia vydali stanovisko, ktoré podporuje snahy o prejavenie názoru katalánskeho ľudu. „…vzhľadom na súčasnú politickú situáciu v Katalánsku FC Barcelona zostáva verný svojmu historickému záväzku obhajovať národ, demokraciu, slobodu prejavu a sebaurčenia; odsudzuje akýkoľvek čin, ktorý môže brániť slobodnému uplatňovaniu týchto práv. FC Barcelona preto verejne vyjadruje podporu všetkým ľuďom, subjektom a inštitúciám, ktoré pracujú na zaručení týchto práv. FC Barcelona, pri čo najväčšom rešpekte voči rozmanitosti svojich členov, bude naďalej podporovať vôľu väčšiny katalánskych občanov a urobí tak civilizovaným, pokojným a príkladným spôsobom,“ píše klub na svojej oficiálnej web stránke.

 

Dobrovoľníci SDM

V roku 2011 sa konali Svetové dni mládeže v španielskej metropole Madrid. Pútnici zo Žilinskej diecézy prežili v rámci Dní v diecéze týždeň v katalánskom letovisku Torredembarra. Vtedy vzniknuté vzťahy predovšetkým s mladými dobrovoľníkmi sú stále živé, preto sme ich oslovili a spýtali sa na ich názor ohľadne situácie v ich domovine.

Ana (27) túži prejaviť svoj názor: „Budem hlasovať, pretože si myslím, že obyvatelia majú na to právo a je skutočne potrebné, aby katalánsky ľud povedal svetu, či chce, alebo nechce zostať v Španielsku.“

Jordi (34) porovnáva situáciu s referendom v Škótsku: „Dôležité je hlasovať, áno alebo nie, ale Španielsko sa domnieva, že nie je legálne žiadať, aby bola krajina rozdelená. Je to chyba, pretože demokracia je nad jednotou štátu. Vo Veľkej Británii to bolo jasné, keď sa tým zaoberali v  Škótsku.“

 

Dôsledky

Je málo pravdepodobné, že by si Katalánsko v dohľadnej dobe dokázalo vybojovať úplnú samostatnosť od Španielska. Priniesla by mnoho problémov a výziev, ako je postavenie v Európskej únii, pravdepodobný úpadok turizmu, ktorý je jedným z motorov katalánskej ekonomiky, budúce vzťahy so Španielskom či separatistické snahy ďalších regiónov v Španielsku i celej Európe. Zdá sa, že dôležitejšia pre Kataláncov je sloboda vyjadriť svoj názor, aby sami mohli určiť, v akom priestore sa chcú nachádzať.

 

 

- - Inzercia - -
Nové číslo diecézneho mesačníka