Úvod Kam na výlet Týždeň kresťanskej kultúry sa bude venovať otázke jednoty v spoločnosti

Týždeň kresťanskej kultúry sa bude venovať otázke jednoty v spoločnosti

776
0

Ústrednou témou 13. ročníka festivalu Týždeň kresťanskej kultúry v Žiline je hľadanie odpovedí na otázku: „Aká jednota?“ Podujatie sa uskutoční od 24. septembra do 2. októbra 2022.

„Po dvoch pandemických rokoch sme dúfali, že príde pokojný čas a 13. ročník nášho festivalu sa bude konať v atmosfére slobody, kreativity a budovania. Máme rok 2022 a opäť dostane prívlastok krízový. Spoločnosť je naďalej rozdelená a mnohí volajú po jej znovuzjednotení. Chceme k tomu aj my prispieť.  Ideme opäť hľadať, čo nás spája a pýtame sa, akú jednotu vlastne potrebujeme a na akej sme schopní pracovať,“ povedal riaditeľ festivalu Dušan Václav.

Doplnil, že medzi hosťami festivalu budú aj riaditeľ projektu Godzone Július Slovák a moderátor Štefan Chrappa, známy aj pod pseudonymom Pišta Vandal.

Festival otvorí v sobotu (24. 9.) prehliadka žilinskej Katedrály Najsvätejšej Trojice, ktorá je aj súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva. „Naša tradičná multižánrovosť a ekumenická spolupráca pozývajú na podujatia umelecké, historické, intelektuálne, evanjelizačné, turistické aj sociálne. V programe je okrem iného vernisáž výstavy drevorezieb autora Jaroslava Mieresa či verejné čítanie Biblie v uliciach mesta. S prácou Diecéznej charity Žilina a projektom Hlinený dukát sa môžu záujemcovia zoznámiť v piatok (30. 9.) na Mariánskom námestí,“ uviedol riaditeľ festivalu.

Týždeň kresťanskej kultúry je multižánrovým, kultúrnym a evanjelizačným festivalom s históriou od roku 2009, kedy sa konal nultý ročník. Organizujú ho Inštitút Communio a EKUZA.

Inštitút Communio je neziskovou organizáciou. Do jej portfólia patria okrem Týždňa kresťanskej kultúry aj ďalšie aktivity ekumenického charakteru – vydáva mesačník Naša Žilinská diecéza, organizuje diskusie na duchovné a spoločenské témy.

EKUZA je neformálne združenie cirkví pôsobiacich v Žiline. Vzniklo v roku 1999. Okrem Týždňa kresťanskej kultúry každoročne organizuje v meste Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, modlitby za mesto počas Staromestských slávností alebo modlitby žien.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu