
Jedným zo splnených detských snov je pre viacerých cestovanie v čase. Zasnívať sa a ocitnúť sa v inom časopriestore. My však chceme žiť v realite života. Ale v akej realite, v akom svete? Pozývame vás na krátku vychádzku do iných svetov. Inštitút Communio a Ekuza pripravili 14. ročník Týždňa kresťanskej kultúry.
Bude iný ako tie predchádzajúce. Bude iný, než by sme čakali. Môžeme vstupovať do iných svetov bez toho, aby sme sa prebudili a boli následne sklamaní alebo prázdni… Ponúkame niekoľko stretnutí pre potechu srdca.

Svet Fraňa a Žofie
Ich príbeh je spätý s naším regiónom od prvej polovice 17. storočia. František Vešeléni a jeho manželka Žofia Bosniaková. Aké bolo 17. storočie pre Žilinu a okolie? Vyrozpráva vám o tom sám gróf Vešeléni, ktorého v dobovom kostýme oživí Jozef Abafi. Počas tretieho májového víkendu vás pozýva vystúpiť do veže katedrály Najsvätejšej Trojice, pozrieť si krátky film v N3, ochutnať výborné kapustníky… Na podujatie je z kapacitných dôvodov potrebné sa registrovať vopred u Jozefa Abafiho (0905 224 877).
O Žofii Bosniakovej sa traduje množstvo krásnych legiend z Tepličky a zo Strečna. Čo bolo na nich pravdy? Viac nám odhalí najnovšia publikácia, ktorú spracovala Mária Letzová. V Diecéznom centre knihu predstaví verejnosti autorka spolu s kolegami z Trnavskej univerzity. Je to prvá komplexnejšia práca o živote Žofie Bosniakovej, ktorá spĺňa vedecké kritériá a môže tak prinavrátiť tejto inšpiratívnej postave historickú dôveryhodnosť . Ako zmenili svet životy Františka a Žofie?

Tvorivý a solidárny svet pri katedrále
Pri katedrále Najsvätejšej Trojice v týždni kultúry počas troch dní (16.-18. mája) otvoríme v spolupráci s Diecéznou charitou tzv. charitnú kaviareň. Budeme ponúkať kávu, cukrovú vatu, zaujímavé pečivo a koláče, workshop o razení hlinených dukátov, výstavu fotografií… Budú tam originálne maľované hrnčeky, ktorých kúpou podporíte projekty Žilinskej charity. Vo štvrtok si tam budete môcť vypočuť čítanie Svätého písma, v piatok večer si zoberie slovo speváčka Anežka Kadášová so svojím koncertom pri súsoší svätých Cyrila a Metoda. A že neviete, kde to presne bude? Dúfam, že to tak označíme, že to všetci nájdete…
Svet (sociálnych) sietí
Dnešná doba internetu a sociálnych sietí priniesla nový typ „celebrít“. Influenceri sú väčšinou ľudia, ktorí sa živia pravidelným a profesionálnym obsahom na sociálnych sieťach, ktorý má uplatnenie a zisk z marketingu. Dôraz sa kladie na imidž a zdanlivú dokonalosť. Majú veľa sledovateľov, ktorým môžu ponúknuť produkt alebo službu a za tento typ reklamy si vedia slušne zarobiť. No reklama sa dá robiť aj hodnotám a v kresťanskom prostredí sa nájdu odvážlivci, ktorí chcú v prostredí sociálnych sietí evanjelizovať či katechizovať. Medzi najúspešnejších kresťanských influencerov na Slovensku patria Janči a José z Cirkvi bratskej a saleziánska sestra Lamyia, ktorých môžete spoznať na diskusii. Budeme sa pýtať, čo znamená žiť v sieti a aký je to svet…

Odkaz z veže katedrály
Festival Týždeň kresťanskej kultúry odštartujeme v utorok 16. mája kratučkým renesančným trúbením z veže katedrály pred dvanástou hodinou napoludnie, ktoré zabezpečia študenti žilinského konzervatória. Chceme, aby ste sa na chvíľu zastavili. Nejde o extravaganciu, ale o upozornenie, že všetci chceme nový lepší a krajší svet. Taký nám ukáže na svojich obrazoch aj Daniela Bílková, ktorej výstavu otvoríme v priestoroch Diecézneho centra.

S festivalom sa stretnete nielen v srdci mesta Žilina, ale aj na sídlisku Hájik, kde budú hudobno-pohybové dielne pre maličké deti s rodičmi, v Rosine a Rajci, kde budú koncerty, v Strečne, kam sa pôjde na turistiku (Špičák).
Svet renesancie
Renesancia v preklade znamená znovuzrodenie. A napriek tomu, že niektorí teoretici interpretujú obdobie renesancie ako obdobie ne-náboženské alebo snažiace sa o vymanenie z cirkevného vplyvu (nielen v umení) a sústredenie sa viac na človeka, než na Boha, diela Michelangela Buonarrotiho a iných sú dôkazom, že renesancia a humanizmus nejdú proti Bohu alebo mimo neho, ale obdivuhodným spôsobom sa dopĺňajú, lebo Kristus je Bohočlovek a je nám podobný úplne vo všetkom – okrem hriechu.
Byť renesančným človekom znamená túžiť po novom svete a krásnom živote, nežiť len pre jednu oblasť života. Len pre prácu, len pre politiku alebo len pre pohodlie. Spájať niekoľko svetov do jedného nového, mozaikovo štruktúrovaného, plnohodnotného. Keď sme nároční k iným, chceme byť nároční aj k sebe a pracovať na sebe. Byť renesančným človekom v 21. storočí znamená hľadať a tvoriť iný svet, dávať mu aj duchovnú hĺbku, aj ľudsky zažívateľnú šírku reality. Svet je krásny, veď „Boh ho natoľko miloval, že dal svojho jednorodeného Syna, aby nezahynul nik, kto v neho verí, ale aby mal večný život“ (Jn 3,16). Keď sa Bohu oplatila takáto investícia, určite sa oplatí „vteliť sa“ do našej doby so všetkým, čo máme a čo sme, aby sme svedčili o Božej dobrote – aby ľudia žasli a nechali sa dotknúť svetom Ducha.
Nie jedno lákadlo
Popri Staromestských slávnostiach, stredovekom dni, literárnom festivale, festivale pre seniorov alebo kapusty môže mesto a okolie zažiť ešte iný typ festivalu, ktorý je založený na snahe ukázať, že kresťanstvo dokáže stále inšpirovať aj mimo rámec bohoslužieb pre vznik niečoho pekného. Dušan Václav, riaditeľ festivalu hovorí: „Tento ročník nie je o jednom lákadle, ale o myšlienke znovuzrodenia iného sveta, ktorý môže každý z nás vytvoriť tam, kde žijeme. Naša viera nás posilňuje mnohorakými spôsobmi…“
Žijeme v časoch, kedy sa neraz, čokoľvek odkazujúce na verejnosti na Boha a Krista, označuje ako ideologické – a teda neprijateľné alebo nepatričné. Iste, nie všetkým to môže byť príjemné stretať sa s Božím slovom alebo jeho odkazom v obyčajnom živote, lebo je to iný svet, než v ktorom sa konkrétny človek pohybuje a orientuje. Avšak stačí odložiť obavy a predpojatosti a môžeme zažiť niečo pekné , čo oslovuje srdce i rozum, čo prehlbuje spoločenstvo a vytvára spolupatričnosť. Kresťanstvo neponúka umelý alebo skreslený svet, alebo niečo, čo sa hodí len do súkromia. Kresťanstvo patrí na verejnosť a kresťanská kultúra je toho dôkazom.
Dušan Václav je riaditeľom festivalu Týždeň kresťanskej kultúry už 7 rokov.

Čím je 14. ročník Týždňa kresťanskej kultúry špecifický?
14. ročník je iný už na prvý pohľad dátumom. Z tradičného jesenného termínu prechádzame na májový termín. Vďaka tomu predpokladáme teplejšie počasie a väčšie možnosti exteriérových podujatí, po ktorých vnímame zvýšený dopyt – obzvlášť po náročných pandemických rokoch. Do organizačného tímu je zapojených viac ľudí, čo prináša nové podujatia aj v okolitých mestách a obciach. Snažíme sa ku každému ročníku pristupovať tak, aby zachoval tradíciu, ale aj prinášal stále nové myšlienky a ponúkal priestor pre tvorivú slobodu.
V meste je veľa kultúrnych podujatí. Čím sa líši Týždeň kresťanskej kultúry od ostatných festivalov?
Našou ambíciou je priniesť mozaiku akcií, ktoré na miestach blízkych ľuďom prinesú podujatia, ktoré oslovia. Chceme priniesť zážitok, ktorý potrvá, chceme ukázať nové, iné svety, ktoré môžu inšpirovať a meniť veci okolo seba k lepšiemu. Túžime poukázať na hodnoty overené vekmi, na osobnosti z minulosti, ktorých odkaz zostáva a dnešných ľudí, ktorí môžu byť pre iných príkladom.